045901.5ER
Manufacturer Part Number:
045901.5ER
Part of Description:
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC SMD
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 300A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Melting I²t :
0.65
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Size / Dimension :
0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V