031301.8MXP
Manufacturer Part Number:
031301.8MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG
Approval Agency :
CE, CSA, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.8 A
Melting I²t :
58
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V