023201.6MXP
Manufacturer Part Number:
023201.6MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CE, KC, PSE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.6 A
Melting I²t :
6.96
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Medium Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V