046602.5WR
Manufacturer Part Number:
046602.5WR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BRD MNT 2.5A 32VAC/VDC 1206
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.3516
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC :
32 V
Voltage Rating - DC :
32 V