2206.750MXP
Manufacturer Part Number:
2206.750MXP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE GLASS 750MA 300VAC 2AG
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
1.05
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC :
300 V