RST 315-BULK-SHORT
Manufacturer Part Number:
RST 315-BULK-SHORT
Manufacturer/Brand:
Bel Fuse Inc.
Part of Description:
FUSE BRD MNT 315MA 250VAC RADIAL
Manufacturer :
Bel Fuse Inc.
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CCC, CE, cURus, SEMKO, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
315 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.66
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Box
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.329" L x 0.157" W x 0.303" H (8.35mm x 4.00mm x 7.70mm)
Voltage Rating - AC :
250 V