MRT 315-BULK-SHORT
Manufacturer Part Number:
MRT 315-BULK-SHORT
Manufacturer/Brand:
Bel Fuse Inc.
Part of Description:
FUSE 315MA 250/277V RADIAL
Manufacturer :
Bel Fuse Inc.
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
AEC-Q200, CCC, CE, CSA, cURus, SEMKO, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
315 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.66
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can, Vertical
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
Voltage Rating - AC :
250 V