FMC10751ABTH
- Manufacturer Part Number:
- FMC10751ABTH
- Part of Description:
- FUSE CHIP 0.75A 24VDC 0402
- Approval Agency :
- CSA, cUL, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 35A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 750 mA
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W x 0.015" H (1.00mm x 0.50mm x 0.38mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 24 V