FMC10501ABTH
- Manufacturer Part Number:
- FMC10501ABTH
- Manufacturer/Brand:
- Kamaya Inc.
- Part of Description:
- FUSE CHIP 0.5A 24VDC 0402
- Manufacturer :
- Kamaya Inc.
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CSA, cUL, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 35A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 500 mA
- Fuse Type :
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 0402 (1005 Metric)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.039" L x 0.020" W x 0.015" H (1.00mm x 0.50mm x 0.38mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 24 V