TPCC-R-500MA
Manufacturer Part Number:
TPCC-R-500MA
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
CLASS CC FUSE, TIME DELAY 500MA
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200kA AC, 100kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.409" Dia x 1.500" L (10.40mm x 38.10mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
300 V