BK/GDC-100MA
Manufacturer Part Number:
BK/GDC-100MA
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cULus, IMQ
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
100 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.045
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V