ANX80-UL-20A
Manufacturer Part Number:
ANX80-UL-20A
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
FUSE AUTO 20A 80VDC BLADE MAX
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus, SAEJ1888, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA
Color :
Yellow
Current Rating (Amps) :
20 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
1320
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Blade, Max
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
1.181" L x 0.346" W x 0.846" H (30.00mm x 8.80mm x 21.50mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
80 V