0295120.T
Manufacturer Part Number:
0295120.T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE AUTO 120A 32VDC AUTO LINK
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Color :
White
Current Rating (Amps) :
120 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
Auto Link
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.898" L x 0.638" W x 0.866" H (22.81mm x 16.20mm x 22.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V