026301.5MXL
Manufacturer Part Number:
026301.5MXL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, PSE, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.398
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
250 V