APR58-UL-2A
Manufacturer Part Number:
APR58-UL-2A
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
FUSE AUTO 2A 58VDC BLADE
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus, UL248-1
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA
Color :
Gray
Current Rating (Amps) :
2 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
9.6
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Blade, ATO/ATC
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
58 V