ANR58-7.5A
Manufacturer Part Number:
ANR58-7.5A
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
REGULAR (ATO/ATC), 58V 7.5A - UL
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
SAE J1284
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA
Color :
Brown
Current Rating (Amps) :
7.5 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
73.1
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Blade, ATO/ATC
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
58 V