ANR58-UL-3A
Manufacturer Part Number:
ANR58-UL-3A
Part of Description:
FUSE AUTO 3A 250VAC 58VDC BLADE
Approval Agency :
cURus, UL248-1
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
400A AC, 1kA DC
Color :
Violet
Current Rating (Amps) :
3 A
Melting I²t :
16.2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
58 V