FCD-P-3.15A
Manufacturer Part Number:
FCD-P-3.15A
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
CERAMIC-5X20MM (IEC), FAST 3.15A
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
BSI, CCC, CE, cURus, KC, PSE/JET, SEMKO, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA AC, 1kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
4.271
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.827" L (5.50mm x 21.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
250 V