02511.25MXL
Manufacturer Part Number:
02511.25MXL
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, cURus, PSE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 300A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.39
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V