TXG-630MA
Manufacturer Part Number:
TXG-630MA
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
THRU HOLE 2.7X7.3MM, SLOW 630MA
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CCC, CSA, cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
30A
Color :
Current Rating (Amps) :
630 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.489
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.110" Dia x 0.290" L (2.80mm x 7.37mm)
Voltage Rating - AC :
250 V