TSE-375MA
Manufacturer Part Number:
TSE-375MA
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
GLASS FUSE - 5X15MM, SLOW 375MA
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cULus, KC
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
375 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.178
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.177" Dia x 0.591" L (4.50mm x 15.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V