APM-UL-7.5A
Manufacturer Part Number:
APM-UL-7.5A
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MINI
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
ISO8820-3, SAE-J2077, UL275A
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA
Color :
Brown
Current Rating (Amps) :
7.5 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Blade, Miniature
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V