APR-UL-15A
Manufacturer Part Number:
APR-UL-15A
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
FUSE AUTO 15A 32VDC BLADE
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
ISO8820-3, SAE-J1284, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA
Color :
Blue
Current Rating (Amps) :
15 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Blade, ATO/ATC
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V