0443.750DRLC
Manufacturer Part Number:
0443.750DRLC
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 750MA 280VAC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
3.025
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Square End Block
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm)
Voltage Rating - AC :
280 V