0459.750UR
Manufacturer Part Number:
0459.750UR
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 300A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Melting I²t :
0.155
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V