0494.500NR
Manufacturer Part Number:
0494.500NR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 500MA 32VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.0087
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
Voltage Rating - AC :
32 V
Voltage Rating - DC :
32 V