031306.3MXP
Manufacturer Part Number:
031306.3MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 6.3A 250VAC 3AB 3AG
Approval Agency :
CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
200A
Color :
Current Rating (Amps) :
6.3 A
Melting I²t :
242
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V