0312.500HXP
Manufacturer Part Number:
0312.500HXP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
0.483
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V