JCAS020.X
Manufacturer Part Number:
JCAS020.X
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE AUTOMOTIVE 20A 32VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Color :
Blue
Current Rating (Amps) :
20 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Auto Link
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.555" L x 0.472" W x 1.063" H (14.10mm x 12.00mm x 27.00mm)
Voltage Rating - AC :
32 V
Voltage Rating - DC :
32 V