0683G9100-01
Manufacturer Part Number:
0683G9100-01
Part of Description:
FUSE SLOW 125VDC 350VAC 10A
Approval Agency :
CE, cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A AC, 2kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
10 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
210
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.183" Dia x 0.476" L (4.65mm x 12.10mm)
Voltage Rating - AC :
350 V
Voltage Rating - DC :
125 V