047301.5HAT1L
Manufacturer Part Number:
047301.5HAT1L
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 125VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, PSE, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
3.94
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.135" Dia x 0.280" L (3.43mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V