07771.25MRET1P
Manufacturer Part Number:
07771.25MRET1P
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE 1.25A 250V AXIAL ENHANCED
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CQC, KC, TUV, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
2.7
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.142" Dia x 0.354" L (3.60mm x 9.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V