SS-5F-2.5A-AP
Manufacturer Part Number:
SS-5F-2.5A-AP
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cULus, PSE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Box
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
Voltage Rating - AC :
250 V