TR2/1025TD2.5-R
Manufacturer Part Number:
TR2/1025TD2.5-R
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE BRD MNT 2.5A 250VAC 125VDC
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
16.51
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
2-SMD, Square End Block
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.405" L x 0.109" W x 0.109" H (10.29mm x 2.77mm x 2.77mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V