02193.15MXABP
Manufacturer Part Number:
02193.15MXABP
Part of Description:
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
BSI, CCC, CE, CSA, PSE, SEMKO, UR, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
150A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
202
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V