0ATO025.MXGLO
Manufacturer Part Number:
0ATO025.MXGLO
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE AUTO 25A 32VAC/VDC BLADE
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, SAE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Color :
Clear
Current Rating (Amps) :
25 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Blade, ATO/ATC
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)
Voltage Rating - AC :
32 V
Voltage Rating - DC :
32 V