061806.3MXP
Manufacturer Part Number:
061806.3MXP
Part of Description:
FUSE 6.3A 250V AXIAL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
63A
Color :
Current Rating (Amps) :
6.3 A
Melting I²t :
198.5
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V