083506.3MXEP
Manufacturer Part Number:
083506.3MXEP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CCC, cURus, KC, PSE, TUV
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
6.3 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
300
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V