02341.25MXP
Manufacturer Part Number:
02341.25MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CE, CSA, K-MARK, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Melting I²t :
3.39
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Medium Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V