0001.2515.PT
Manufacturer Part Number:
0001.2515.PT
Manufacturer/Brand:
SCHURTER Inc.
Part of Description:
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 125VDC
Manufacturer :
SCHURTER Inc.
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
500A AC, 1.5kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
12.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
563
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.213" Dia x 0.886" L (5.40mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V