0ADKC2500-BE
- Manufacturer Part Number:
- 0ADKC2500-BE
- Part of Description:
- FUSE CERAMIC 2.5A 600VAC/500VDC
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200A AC, 300A DC
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 2.5 A
- Melting I²t :
- 12.5
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 5mm x 20mm
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V
- Voltage Rating - DC :
- 500 V