BK/GMC-750-R
Manufacturer Part Number:
BK/GMC-750-R
Part of Description:
FUSE GLASS 750MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CSA, KC-MARK, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Melting I²t :
0.85
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Medium Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V