089107.5NXWS
Manufacturer Part Number:
089107.5NXWS
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE AUTO 7.5A 58VDC BLADE MINI
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1kA
Color :
Brown
Current Rating (Amps) :
7.5 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
53
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Blade, Miniature (Low Profile)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.429" L x 0.150" W x 0.344" H (10.90mm x 3.81mm x 8.73mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
58 V