0217.630TXP
Manufacturer Part Number:
0217.630TXP
Part of Description:
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UR, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
630 mA
Melting I²t :
0.41
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V