MGGA-100A-B
Manufacturer Part Number:
MGGA-100A-B
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
LIMITER FUSE, TIME DELAY, 100A
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
2kA
Color :
Black
Current Rating (Amps) :
100 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-20°C ~ 125°C
Package / Case :
Auto Link
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
1.150" L x 0.748" W x 0.370" H (29.20mm x 19.00mm x 9.40mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V