TR/3216FF12-R
Manufacturer Part Number:
TR/3216FF12-R
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 12A 24VDC 1206
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, cURus, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
150A
Color :
Current Rating (Amps) :
12 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
7
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W x 0.035" H (3.20mm x 1.60mm x 0.90mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
24 V