CC12H375MA-TR
Manufacturer Part Number:
CC12H375MA-TR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 375MA 63V 1206
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
375 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W x 0.043" H (3.20mm x 1.60mm x 1.10mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
63 V