0680L0500-05
Manufacturer Part Number:
0680L0500-05
Part of Description:
FUSE BRICK SMD 2410 SLOW 500MA
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 100A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Melting I²t :
0.27
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.240" L x 0.100" W x 0.100" H (6.10mm x 2.54mm x 2.54mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V