MFU0402FF01500E100
Manufacturer Part Number:
MFU0402FF01500E100
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0402
Manufacturer :
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.0059
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.040" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.50mm x 0.32mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V