0697W1000-02
Manufacturer Part Number:
0697W1000-02
Manufacturer/Brand:
Bel Fuse Inc.
Part of Description:
FUSE 1A 350V RADIAL
Manufacturer :
Bel Fuse Inc.
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
AEC-Q200, CQC, cURus, PSE, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
1 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
6.6
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Box
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
Voltage Rating - AC :
350 V
Voltage Rating - DC :
72 V